کد خبر : 208638
تاریخ انتشار : جمعه 26 اسفند 1401 - 16:06

نیاز مشهد به۲۰ آتش‌نشان زن/ انجام ۲۳ هزار عملیات آتش‌نشانی در سال جاری

نیاز مشهد به۲۰ آتش‌نشان زن/ انجام ۲۳ هزار عملیات آتش‌نشانی در سال جاری

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت: به دنبال مجوز برای راه‌اندازی ایستگاه آتش‌نشانی بانوان هستیم و نامه‌ای نیز برای جذب نیروی خانم زده‌شده است و به‌صراحت گفته‌ایم به استخدام و به‌کارگیری حدود ۲۰ بانوی آتش‌نشان درمشهد نیاز داریم. مجید فرهادی در نشست خبری روایت شهر در تشریح اقدامات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد افزود:

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت: به دنبال مجوز برای راه‌اندازی ایستگاه آتش‌نشانی بانوان هستیم و نامه‌ای نیز برای جذب نیروی خانم زده‌شده است و به‌صراحت گفته‌ایم به استخدام و به‌کارگیری حدود ۲۰ بانوی آتش‌نشان درمشهد نیاز داریم.

نیاز مشهد به۲۰ آتش‌نشان زن/ انجام ۲۳ هزار عملیات آتش‌نشانی در سال جاری

مجید فرهادی در نشست خبری روایت شهر در تشریح اقدامات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد افزود: درمجموع کل تماس‌های سامانه ۱۲۵ در سال جاری ۶۰۶ هزار و ۶۴۸ مورد بوده است که از این تعداد ۳۰ هزار و ۵۹۱ تماس عملیاتی، ۲۰۴ هزار و ۲۵۸ تماس مزاحمی، ۲۵۸ هزار و ۳۰۲ تماس اشتباهی، ۴۰ هزار و ۴۱۳ تماس مشاوره و بیش از ۷۳ هزار مورد تماس متفرقه بوده است.

وی بابیان اینکه برقراری این تعداد تماس مزاحمی و یا اشتباه نیازمند توجه و فرهنگ‌سازی است اظهار کرد: در این زمینه اقداماتی از سوی سازمان انجام‌ شده اما در این مسیر نیازمند همکاری رسانه‌ها هستیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه متوسط زمان رسیدن به محل آتش‌سوزی در عملیات‌ اولویت یک سازمان است تصریح کرد: در حال حاضر میانگین رسیدن نیروها به محل آتش‌سوزی و حادثه در داخل محدوده‌ شهری ۴ دقیقه و ۳۶ ثانیه است که از استاندارد کشوری که پنج دقیقه است جلوتر هستیم.

فرهادی اضافه کرد: امسال ۷ هزار و ۸۴۵ مورد عملیات اطفا حریق انجام‌شده که شامل حریق ساختمان، ضایعات و زباله خارج از ساختمان و وسایل نقلیه بوده است.

وی با اشاره به انجام ۸ هزار و هشت مورد عملیات امداد و‌ نجات شامل رهایی و نجات افراد از آسانسور گفت: همچنین در حوزه خدمات ایمنی شامل نجات افراد از رفع مزاحمت حیوانات، دفع حشرات مزاحم و رهایی و نجات حیوانات نیز ۷هزارو۱۶۶ مورد عملیات انجام‌ شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد به اقدامات این سازمان در حوزه صدور مجوز اشاره و خاطرنشان کرد: در سال جاری بیش از ۳ هزار مورد پروانه ساختمانی، ۴ هزار و ۸۳۵ مورد عدم خلاف(پایان سفت‌کاری) و ۳ هزار و ۸۸۶ مورد پایان کار بهره‌برداری صادرشده است.

فرهادی در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه آموزش نیز تصریح کرد:طی سال جاری۳۳ هزار و ۴۴۸ نفر ساعت آموزش تخصصی ضمن خدمت در ۱۳۷ دوره و برای ۳هزارو ۳۱ نفر از کارکنان برگزارشده است. همچنین ۴۳۱ هزار و ۷۹۳ نفر ساعت آموزش شهروندی برای اصناف‌، مهدهای کودک و مدارس، هنرستان و کارودانش و غیره برگزارشده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در ادامه به اقدامات انجام‌شده این سازمان در حوزه تأمین و به‌روزرسانی تجهیزات اشاره و اظهار کرد: در سال جاری ۲۱ دستگاه خودرو در قالب خرید جدید، اورهال و کاربری سازی به ناوگان آتش‌نشانی اضافه‌شده است. همچنین ۲ دستگاه خودرو (پلت فرم و نردبان) نیز جهت نوسازی و بهینه‌سازی و ۲۳ دستگاه شاسی خودرو نیز برای اورهال و کاربری سازی. به پیمانکار تحویل‌شده است.

وی بابیان اینکه احداث و توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی، خرید خودرو و تجهیزات آتش‌نشانی، آموزش ایمنی شهروندان و غیره ازجمله برنامه‌های راهبردی سازمان است خاطرنشان کرد: درمجموع مشهد به ۵۸ ایستگاه فعال نیاز دارد اما در حال حاضر ۵۴ ایستگاه آتش‌نشانی در نقاط مختلف شهر فعال هستند. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد،ادامه داد: برای رسیدن به ۵۸ ایستگاه موردنیاز ایستگاه‌های مفتح و عسگریه توسعه‌یافته و ایستگاهی نیز در انتهای بولوار وکیل‌آباد در حال ساخت است که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده اردیبهشت‌ماه سال آینده آماده بهره‌برداری خواهد شد.

فرهادی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ تعداد هزارو ۶۲۱ پرسنل در ۵۴ ایستگاه و ستاد مشغول فعالیت هستند گفت: از این تعداد هزارو ۴۳۶ نفر نیروی عملیاتی ،۳۴ نفر پرسنل مرکز فرماندهی و ۱۵۱ نفر نیز نیروی ستادی هستند.

وی در خصوص تجهیزات و خودروهای آتش‌نشانی سازمان نیز اظهار کرد: درمجموع در حال حاضر ۸۶ درصد کل ۳۵۹ ناوگان عملیاتی در کنار ۳۰هزارو ۴۴۴ مورد تجهیزات مختلف آتش‌نشانی در ایستگاه‌های سطح شهر آماده‌به‌کار هستند. خوشبختانه آتش‌نشانی مشهد در بخش تجهیزات جزو رتبه‌های برتر کشور است در برخی از موارد حتی از تهران نیز پیشگام‌تر هستیم.

فرهادی در ارتباط با اقدامات انجام‌شده برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال نیز خاطرنشان کرد: برای کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال در کنار آماده‌باش نیرو و تجهیزات مانور نیز برگزار شد و آموزش‌هایی نیز به آتش‌نشانان داوطلب در مدارس ارائه‌شده است. همچنین ویژه‌برنامه‌ای نیز فردا در منطقه۳ برگزار می‌شود و درمجموع همه امکانات سازمان برای کاهش حوادث در چهارشنبه آخر سال بسیج شده‌اند. اما از شهروندان تقاضا می‌کنیم با هر ماده انفجاری شادی نکنند.

مدیرعامل‌ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد به آتش‌نشانان داوطلب نیز اشاره و خاطرنشان کرد: درمجموع حدود ۸ تا ۱۰هزار آتش‌نشان داوطلب داریم، فراخوانی انجام‌شده است اما به هنوز به سازمان‌دهی مناسبی نرسیده‌ایم که سال آینده اینکاراجرایی خواهد شد.

فرهادی در خصوص فعالیت‌های سازمان آتش‌نشانی در بافت پیرامونی حرم مطهر با توجه به تمرکز اماکن اقامتی و تجارتی گفت: اطراف حرم مطهر ۹ ایستگاه عملیاتی وجود دارد که با خودروهای سبک،موتورسیکلت و موتور چهارچرخ در کوچه‌ها خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی اضافه کرد: برای تقویت این ایستگاه‌ها امسال در نیمه اول سال قرارداد تهیه خودروی چهارچرخ دیگری بسته می‌شود و در نیمه دوم نیز ۶دستگاه دیگر خریداری خواهد شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در ادامه به برنامه‌های این سازمان برای استقبال ازبهار اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه نوروز۱۴۰۱ حادثه خاصی رخ نداد و برای بهار۱۴۰۲ نیز از تمامی پارک‌ها و سوله‌های اسکان بازدید شده است.

فرهادی اضافه کرد: همچنین با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای ۴ روز اول عید که اوج سفرهای نوروزی است با کمبود نیرو روبرو نیستیم و تمامی ایستگاه‌ها نیز آماده‌باش کامل هستند.

وی بابیان اینکه در ۳۰نقطه اطراف حرم نیز نیرو و خودروهای آتش‌نشانی مستقر می‌شود اظهار کرد: در کنار این موضوع از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین نیز در حدود ۱۰ نقطه ثابت در ورودی‌های شهر و اماکن مختلف استقرار نیرو خواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در خصوص بکار گیری بانوان آتش‌نشان نیز گفت: ما بانوان را فراموش نکرده‌ایم، آتش‌نشانان بانو در مواقع لزوم از خانه فراخوانده می‌شوند. به دنبال مجوز برای راه‌اندازی ایستگاه آتش‌نشانی بانوان هستیم و نامه‌ای نیز برای جذب نیروی خانم زده‌شده است و به‌صراحت گفته‌ایم به استخدام و به‌کارگیری حدود ۲۰ بانوی آتش‌نشان درمشهد نیاز داریم.

فرهادی افزود: اما بااین‌حال اکنون حدود ۶۰ بانو آتش‌نشان در حوزه آموزش واداری با ما همکاری می‌کنند ولی نیرویی در حوزه عملیات نداریم.

وی در خصوص نردبان‌های آتش‌نشانی نیز تصریح کرد: نردبان با توجه به نوع بافت منطقه خریداری می‌شود در همین راستا پلتفرم ۷۲ متری سال گذشته به چرخه وارد شد، نردبان ۳۲ متری نیز که جدیداً واردشده ازنظر انعطاف‌پذیری ویژه است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در ادامه بابیان اینکه دو تیم واکنش سریع در آتش‌نشانی مشهد فعالیت دارند اظهار کرد: آتش‌نشانی مشهد در عملیات‌های امدادرسانی در خارج از محدوده مشهد و شهرهایی که دچار سیل‌زدگی شده بودند مشارکت داشته و حتی برای اعزام به ترکیه و سوریه اعلام آمادگی کردیم.

فرهادی در خصوص امدادرسانی به مدارسی که دچار مسمومیت شده‌اند نیز گفت: در روزهای اخیر از هفت مدرسه گزارش انتشار گاز دریافت شد که طبق وظیفه امدادرسانی و تخلیه مکان انجام شد. درمجموع مورد حادی درمشهد نبود چند مدرسه وضعیت دانش آموزان مساعد نبود اما تلفات جانی نداشتیم.دستگاه گاز سنج وجود دارد که مونوکسید کربن را مشخص می‌کند گازهای دیگر نیازمند آزمایش است و دستگاه‌های ذی‌ربط باید دراین خصوص نظر بدهند.

منبع: ایلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رپورتاژ آگهی حرفه ای

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح